Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Ogrody > Chwasty > Jak zrobić kompost?

Jak zrobić kompost?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4/5 (27 ocen)
Oceń 

Robienie i używanie kompostu jest podstawą ogrodnictwa organicznego. Jeśli zależy ci na uprawie ekologicznych warzyw nie ma nic lepszego niż własny kompost.

 

Gotowy kompost jest gęsty, ciemny, kruchy i ma słodki zapach. Zrobiony jest z odpadów ogrodowych i kuchennych, może zawierać w sobie produkty z papieru. Kompost służy do uzdatniania gruntu i nawożenia upraw. Około 40 procent średniej zawartości kosza na śmieci nadaje się do kompostowania w domu.

 

Robienie kompostu jest często uważane za trudne i skomplikowane, jednak wszystko, co musisz zrobić, to zapewnienie odpowiednich składników a resztę zrobi natura. Poniżej znajdziesz trochę wiedzy na temat robienia dobrego kompostu w efektywny sposób.

1
kompostowanie przydomowe

Gdzie kompostować?


Na rynku znajdziesz wiele pojemników przeznaczonych do kompostowania jednak nie są one konieczne. Zamiast wrzucać odpadki do pojemnika możesz rzucać je na stos a następnie przykryć tekturą lub arkuszem folii, co jednak nie wygląda bardzo schludnie.


Możesz również zrobić własny pojemnik lub wykorzystać stare pudła. Idealny pojemnik na kompost jest łatwo dostępny, może być izolowany za pomocą kartonu lub słomy i ma pokrywkę. Powinien on znajdować się w miejscu nasłonecznionym lub w półcieniu, stać bezpośrednio na ziemi oraz być oddalony od ścieków.

2
robienie kompostu

Co można kompostować?  • Wszystkie produkty organiczne – wszystko co kiedyś "żyło", jednak niektórych produktów należy unikać (mięso, nabiał i inne pokarmy gotowane mogą ściągnąć owady i nie powinny być kompostowane w domu).  • Aby uzyskać najlepsze wyniki należy używać różnych rodzajów składników. Sposobu przygotowania idealnie zbilansowanego kompostu nauczysz poprzez doświadczenie, jednak w instrukcjach zalecane jest używanie produktów brązowych i zielonych w proporcji 1:1.  • Niektóre produkty, takie jak koszona trawa i miękkie młode chwasty szybko gniją. Mają one działanie aktywujące całego procesu kompostowania, jednak same w sobie zamienią się w śmierdzącą masę.  • Starsze i twardsze rośliny gniją wolniej jednak będą stanowiły bardziej wartościowy składnik kompostu.  • Drewniane produkty gniją bardzo wolno zatem dobrze je jest drobno pociąć przed kompostowaniem.

Jak zrobić dekoracje - jesienne liście?
Jak przebrać dziecko za jesień?
Jak modnie się ubierać jesienią?
Jak się ubierać podczas jesieni?
strona 1 z 5następna >
 4/5 (27 ocen)
Oceń 
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Maximus Seregatus - 2013-11-03
Wkleić do google.pl hasło "kodeks postępowania śmieciowego" i czytać więcej na temat tego jak można być na co dzień "eko'...
Andrzejki to szczególne święto. Warto więc przygotować specjalne dekoracje na ten wyjątkowy wieczór. Różne „cygańskie”...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Poniżej znajdziesz szablon do wydrukowania dzięki któremu będziesz mogła zapakować drobne prezenty dla najbliższych w...
Jak zrobić jesienne pudełeczka na prezenty z papieru?
Poniżej znajdziesz szablon do wydrukowania dzięki któremu...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub