Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Sprzątanie > Usuwanie plam > Jak usunąć plamy z wosku?
Jak usunąć plamy z wosku?

Jak usunąć plamy z wosku?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.4/5 (15 ocen)
Oceń 
Plamy z wosku są uciążliwe, prawda? Są odporne na wodę z mydłem, a jeśli starasz się zbyt mocno i chcesz działać siłą istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczysz daną rzecz. Są trzy metody na pozbycie się wosku: ciepło, zimno i trauma – tak, dobrze czytasz. Wosk w chłodzie stwardnieje i będzie można go łatwo oderwać. Ciepło rozpuści wosk i będziesz go mogła czymś wsiąknąć (jest jednak obawa, że nie cały wosk zostanie zebrany). Możemy też zafundować woskowi traumę i drapać go i skrobać z dużym prawdopodobieństwem, że zniszczysz czyszczoną rzecz.
1

Pierwszą metodą, której powinnaś spróbować jest działanie zimnem. Włóż pochlapaną woskiem rzecz do zamrażarki. Jeśli nie chcesz uszkodzić ubrania, lub nie chcesz, żeby miało ono styczność z pożywieniem, włóż je najpierw do woreczka i dokładnie zamknij. Zostaw na noc, aby dobrze się zmroziło. Rano wyjmij ubranie z zamrażarki. Wosk będzie bardzo twardy i będzie go można łatwo połamać. W niektórych przypadkach będziesz go mogła odkroić, w innych zetrzeć szczotką, na przykład do zębów.
Jeśli przedmiot jest zbyt duży, aby go umieścić w zamrażarce, weź kostki lodu i połóż na wosku. Jak już będzie bardzo zmrożone zeskrob wosk.

2

Jeśli mimo mrożenia wosk wciąż nie chce się usunąć, spróbuj innej metody i zadziałaj na niego ciepłem – dla odmiany. Potrzebujesz żelazka i deski do prasowania, kilka ręczników papierowych (lub chłonną ściereczkę) i gazetę. Nagrzej żelazko, zacznij od małej temperatury. Połóż ubranie z woskiem na desce do prasowania. Połóż na plamie ręcznik papierowy (lub ściereczkę), aby całkowicie ją przykrył. Drugi ręcznik (a nawet dwa) podłóż z drugiej strony plamy, od środka. Przeprasuj plamę. Żelazko powinno być w ruchu cały czas. Najprawdopodobniej dużo wosku się pozbędziesz, ale zapewne nie całego. Możesz powtórzyć ten proces, z czystymi ręcznikami i odrobinę podwyższoną temperaturą.

3

Jeśli to nie podziała zadziałaj siłą – choć w sumie musisz być bardzo ostrożna. Zeskrob wosk nożem lub skrobaczką. Możesz zniszczyć ubranie, więc działaj uważnie.

4

Jeśli wosk jest farbowany, może zostać plama po farbie. Jak już usuniesz wosk przetrzyj plamę szarym mydłem. Następnie przepierz. Jeśli to nie pomoże, to znaczy, że plama już pozostanie – niestety.

Jak usunąć plamy z kleju?
Jak wyczyścić plamy z krwi?
Jak usunąć plamy z farby do włosów?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Wskazówki
  • Uważaj na rodzaj materiału, który przeprasowujesz. Sztuczne tkaniny nie zniosą ciepła tak dobrze jak naturalne. Przeczytaj uważnie metkę.
 3.4/5 (15 ocen)
Oceń 
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Patrycja - 2014-02-10
Dzięki Kamila - Goo Gone zadziałał....pozdrawiam:)
kamila18 - 2013-05-06
Wielokrotnie testowalam plyn goo gone i sprawdzil sie swietnie usuwajac wosk z wykladziny oraz obrusu.
Patrycja - 2010-07-06
ja plamy z wosku usuwam żelazkiem. Żelazko należy normalnie rozgrzać, wziąć papier - może być toaletowy, kuchenny lub lignina. Papier kładzie się na plamie z wosku i prasuje. Ciepło żelazka rozgrzewa wosk który wtapia się w papier. Jak papier nasiąknie to się go zmienia tak długo aż papier będzie czysty. Jak już papier jest czysty to miejsce po plamie należy przeprać - zwykle miejsce to jest jeszcze trochę tłuste więc najlepiej przeprać je ludwikiem.
Niezależnie od tego czy imprezowałeś do późna, masz małe dziecko lub zarwałeś nockę siedząc nad projektem, musisz wstać...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Zmorą nas wszystkich są różnorodne plamy na ubraniach. Czasami pierzemy w kółko ulubioną bluzkę w nadziei, że plama z...
Jak wywabić plamy z ubrań?
Zmorą nas wszystkich są różnorodne plamy na ubraniach. Czasami pierzemy w kółko...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub