Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Sprzątanie > Usuwanie plam > Jak usunąć plamy z wosku?
Jak usunąć plamy z wosku?

Jak usunąć plamy z wosku?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.4/5 (15 ocen)
Oceń 
Plamy z wosku są uciążliwe, prawda? Są odporne na wodę z mydłem, a jeśli starasz się zbyt mocno i chcesz działać siłą istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczysz daną rzecz. Są trzy metody na pozbycie się wosku: ciepło, zimno i trauma – tak, dobrze czytasz. Wosk w chłodzie stwardnieje i będzie można go łatwo oderwać. Ciepło rozpuści wosk i będziesz go mogła czymś wsiąknąć (jest jednak obawa, że nie cały wosk zostanie zebrany). Możemy też zafundować woskowi traumę i drapać go i skrobać z dużym prawdopodobieństwem, że zniszczysz czyszczoną rzecz.
1

Pierwszą metodą, której powinnaś spróbować jest działanie zimnem. Włóż pochlapaną woskiem rzecz do zamrażarki. Jeśli nie chcesz uszkodzić ubrania, lub nie chcesz, żeby miało ono styczność z pożywieniem, włóż je najpierw do woreczka i dokładnie zamknij. Zostaw na noc, aby dobrze się zmroziło. Rano wyjmij ubranie z zamrażarki. Wosk będzie bardzo twardy i będzie go można łatwo połamać. W niektórych przypadkach będziesz go mogła odkroić, w innych zetrzeć szczotką, na przykład do zębów.
Jeśli przedmiot jest zbyt duży, aby go umieścić w zamrażarce, weź kostki lodu i połóż na wosku. Jak już będzie bardzo zmrożone zeskrob wosk.

2

Jeśli mimo mrożenia wosk wciąż nie chce się usunąć, spróbuj innej metody i zadziałaj na niego ciepłem – dla odmiany. Potrzebujesz żelazka i deski do prasowania, kilka ręczników papierowych (lub chłonną ściereczkę) i gazetę. Nagrzej żelazko, zacznij od małej temperatury. Połóż ubranie z woskiem na desce do prasowania. Połóż na plamie ręcznik papierowy (lub ściereczkę), aby całkowicie ją przykrył. Drugi ręcznik (a nawet dwa) podłóż z drugiej strony plamy, od środka. Przeprasuj plamę. Żelazko powinno być w ruchu cały czas. Najprawdopodobniej dużo wosku się pozbędziesz, ale zapewne nie całego. Możesz powtórzyć ten proces, z czystymi ręcznikami i odrobinę podwyższoną temperaturą.

3

Jeśli to nie podziała zadziałaj siłą – choć w sumie musisz być bardzo ostrożna. Zeskrob wosk nożem lub skrobaczką. Możesz zniszczyć ubranie, więc działaj uważnie.

4

Jeśli wosk jest farbowany, może zostać plama po farbie. Jak już usuniesz wosk przetrzyj plamę szarym mydłem. Następnie przepierz. Jeśli to nie pomoże, to znaczy, że plama już pozostanie – niestety.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?
Jak usunąć plamy z żywicy?
Jak usunąć plamy z lakieru do paznokci?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Wskazówki
  • Uważaj na rodzaj materiału, który przeprasowujesz. Sztuczne tkaniny nie zniosą ciepła tak dobrze jak naturalne. Przeczytaj uważnie metkę.
 3.4/5 (15 ocen)
Oceń 
  • Komentarze Tipy.pl (3)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Patrycja - 2014-02-10
Dzięki Kamila - Goo Gone zadziałał....pozdrawiam:)
kamila18 - 2013-05-06
Wielokrotnie testowalam plyn goo gone i sprawdzil sie swietnie usuwajac wosk z wykladziny oraz obrusu.
Patrycja - 2010-07-06
ja plamy z wosku usuwam żelazkiem. Żelazko należy normalnie rozgrzać, wziąć papier - może być toaletowy, kuchenny lub lignina. Papier kładzie się na plamie z wosku i prasuje. Ciepło żelazka rozgrzewa wosk który wtapia się w papier. Jak papier nasiąknie to się go zmienia tak długo aż papier będzie czysty. Jak już papier jest czysty to miejsce po plamie należy przeprać - zwykle miejsce to jest jeszcze trochę tłuste więc najlepiej przeprać je ludwikiem.
Żeby wyglądać jak prawdziwa czarownica nie wystarczy spiczasty kapelusz i miotła. Potrzebna jest też właściwa...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Ulubione i najdroższe rzeczy mają tendencje do częstszego plamienia się najróżniejszymi substancjami. Nowoczesne środki...
Jak wywabić trudne plamy?
Ulubione i najdroższe rzeczy mają tendencje do częstszego plamienia się najróżniejszymi...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub