Tutaj jesteś: Dom i Ogród > Sprzątanie > Sprzątanie łazienki > Jak usunąć pleśń?
Jak usunąć pleśń?

Jak usunąć pleśń?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 3.3/5 (16 ocen)
Oceń 
Eliminacja pleśni i zapobieganie jej nawrotom to ciągłe wyzwanie. Obecność wilgoci w kuchni, łazience, na poddaszu czy w piwnicy jest idealnym środowiskiem do rozwijania się pleśni. Jeśli nic nie zrobimy z szerzącą się w naszym domu pleśnią, może się ona rozrosnąć do dużych rozmiarów i mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, powodując alergie, problemy z układem oddechowym i inne groźniejsze dolegliwości. Poniżej znajdziecie wskazówki jak walczyć z pleśnią w domu.
1
Rutynowo sprawdzaj cały dom w poszukiwaniu wilgoci i pleśni. Zwłaszcza zimą i w deszczowe, wilgotne, jesienne dni. Piwnicę i poddasze sprawdzaj regularnie przez cały rok. Szukaj przecieków i innych widocznych oznak gromadzenia się wilgoci i niebezpieczeństwa zadomowienia się pleśni.
2
Ustal jakie mogą być przyczyny przecieków i nagromadzonej wilgoci i spróbuj je wyeliminować. Dobrze jeśli uszczelnisz dach, okna, zatynkujesz wszystkie pęknięcia w ścianach i wszystkie inne możliwe źródła, przez które może się dostawać woda. Jeśli problemem jest słaba wentylacja pomieszczenia, rozważ zakup pochłaniacza wilgoci, wiatraka lub zamontowania klimatyzatora w domu.
3
Zdrap już istniejącą pleśń. Najlepiej za pomocą odkurzacza i końcówki ze szczotką.
4
Jak już wyczyścisz dane miejsce, przemyj je. W tym celu zmieszaj pół szklanki wybielacza chlorowego i 7,5 litra wody. Dokładnie wymieszaj. Przemyj tym ścianę, następnie spłucz świeżą wodą. Bardzo dokładnie wysusz ścianę.
5
Pomaluj przemytą i wysuszoną ścinę farbą odporną na grzyby i pleśnie.
6
Wywietrz zaatakowane pleśnią meble, tapicerki i inne sprzęty domowe. Jeśli tylko masz taką możliwość, wystaw je na słońce w ładny dzień.
7
Spleśniałe materiały, na przykład zasłony czy koce, wypierz w gorącej wodzie i wybielaczu do prania. Uważnie przestrzegaj instrukcji prania każdego materiału.
8
Pamiętaj, najlepszym zabezpieczeniem się przed pleśnią jest utrzymywanie domu w czystości, jego regularne wietrzenie oraz dobra wentylacja w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu świeżego powietrza.
Wskazówki
  • Bezpieczniej dla środowiska będzie, jeśli zamiast wybielacza chlorowego użyjesz 30-35 procentowego nadtlenku wodoru. Zmieszaj go z wodą w proporcjach 1:1. Umyj powierzchnię zaatakowaną przez pleśń wodą z mydłem, następnie spryskaj powyższym roztworem. Pozostaw tak na godzinę, następnie spryskaj ponownie. Nie musisz tego zmywać. Po prostu zostaw do całkowitego wyschnięcia. Nie będziesz się musiała zmagać z zapachem chloru.
  • Jeśli wyczuwasz zapach stęchlizny, oznacza to, że gdzieś czai się pleśń. Sprawdź wszystkie zakamarki, w których może się ona rozwijać.
  • Regularnie pierz dywaniki i maty, które często są narażone na wilgoć i zamoczenie.
  • Załóż maskę przed odkurzaniem pleśni i używaniem chloru.
 3.3/5 (16 ocen)
Oceń 

  • Komentarze Tipy.pl (10)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Agniesia2678 - 2013-12-30
Ja grzyba zlikwidowałam...na 1,5 roku, ACE i pędzlem. Sąsiadka podpowiedziała mi ten pomysł. I zadziałał. poprostu kupiłam płyn i moczyłam pędzel i malowałam....pomogło...teraz dziad wylazł, ale znowu go potraktuję ACE- ale półtora roku był spokój
dekabe - 2013-02-10
Ja mam problem z plamami pleśni na roletach. W zimie , nad ranem szyby są wilgotne i dotykając szyby roleta "zafarbowała" się pleśnią. Mydło nie pomogło, nie pomógł specjalny płyn do usuwania pleśni ....
nick - 2013-01-25
Wszelkie pseudo-sposoby typu chlorowana woda, czy utleniona woda nie szkodzi grzybom, jeszcze z tego wszystkiego wapno gaszone jest najlepsze.
Grzybobójczy jest środek firmy Tytan na pleśń.
garBaty - 2013-01-08
Zauważyłem, że pleśń pojawia się zawsze na ścianach pomalowanych farbami , które lubią grzyby np. dekoral biała ściany i sufity, a także acrylputz -ten niełazienkowy. nawet nad grzejniiem na nim pojawia się pleśń.
Dawo temo przestrzegano przed duluxem ale na niej grzyby nie rosną, a przy czyszczeniu nie wyciera się.
Tak samo silicony zawsze używaj pleśniobójczego!
hayabuska - 2012-11-12
Najlepsze jest wapno gaszone tylko nie rozcieńczajcie za bardzo w wodzie, zobaczycie aż żre pleśń:) A środki wszystkie dostępne na rynku są dobre i skuteczne, ale niestety na krótko.
Tomek - 2012-10-22
Będę musiał to wypróbować. Mam nowe mieszkanie, znaczy rok po remoncie. Czyste i zadbana ale... borykam i borykałem się całą zimę z zaparowanymi oknami, zaparowanymi do tego stopnia, że ranem na podłodze miałem kałuże. Przez lato było ok. zero pary. Wczoraj zobaczyłem pleśń, która jak sie domyślam jest wynikiem wilgoci pochodzącej z pary. Pleśń pojawiła sie nad oknami dokładnie tak jak na zdjęciu.
Pytanie: czy nadtlenek wodoru to woda utleniona?? Bo normalnego stężonego nadtlenku wodoru kupić się nie da... czy ten roztwór mam zrobić z wody utlenionej i wody??
ivona - 2012-10-22
tak, to to samo co woda utleniona 30%, czyli taka jaką znajdziesz w aptece
KoX XD - 2012-04-06
niewiem najlepiej plesn zmyc octem z woda
ZlotaRaczka - 2010-08-10
Do pleśni na fugach są dostępne specjalne środki np. Starwax, HG Hagesan itp. Aby zapobiec osadzaniu się pleśni na fugach trzeba regularnie je czyścić wodą z octem (woda z octem zapobiega osadzaniu się pleśni na powierzchni silikonu).
Blondynka - 2010-08-10
Ostatnio wyremontowałam łazienkę. Wszystko jest nowiutkie i regularnie myte i sprzątane. Mimo tego, na fugach już pojawiły się czarne plamy pleśni. Jak to zwalczyć?
Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce a związane jest z cudownym Zmartwychwstaniem Pana...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Czy zauważyłaś w swoim domu na ścianie, bądź na suficie w kuchni lub łazience rozmyte czarne lub zielone plamy?...
Jak pozbyć się pleśni na ścianie?
Czy zauważyłaś w swoim domu na ścianie, bądź na...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub