Tutaj jesteś: Zwierzęta > Owady > Inne Owady > Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Jak zwalczyć pluskwy domowe?

Stopień trudności: trudne
, specjalista Tipy.pl
 4.6/5 (273 ocen)
Oceń 
Gdy w twoim domu pojawiają się pluskwy, od razu widoczne są oznaki ich obecności. Zauważysz na swoim ciele białe pręgi, najczęściej wokół talii. Być może na twoim prześcieradle pojawią się ślady ich odchodów lub czerwone plamy z krwi. Pluskwy pasożytują na skórze człowieka, podobnie jak i komary. Wstrzykują do twojego ciała środek znieczulający, dzięki temu nie czujemy ich ugryzienia. Czerpią one krew, dopóki się nie najedzą. Następnie odczepiają się od ciała żywiciela i spadają na łóżko. Gdy nieświadomie je zniszczymy, na naszej pościeli widoczne będą plamy krwi. Pluskwy co pewien czas zrzucają swój pancerzyk, który również możemy zaobserwować w okolicy łóżka. Owady te zazwyczaj nie wywołują alergii, ale niektórzy z nas mogą być na nie uczuleni.
1
Pluskwy to brązowo–czerwone owady o płaskim owalnym kształcie. Osiągają długość około 4 mm i powszechnie występują na całym świecie pasożytując na ludziach i zwierzętach. Zamieszkują one w pęknięciach i szczelinach w materacach i na tapczanie, traktując człowieka jako żywiciela. Ich płaski kształt pozwala im z łatwością dostać się do wszelkich pęknięć w meblach i pościeli. Często można je spotkać na drewnie i tkaninach, rzadziej na rzeczach plastikowych i powierzchniach metalowych. Owady te mogą przetrwać w stanie uśpienia nawet do roku czasu, dlatego pozbycie się ich jest wyjątkowo trudne.
2
Pluskwy często występują w dużych miastach, gdzie z łatwością mogą się przemieszczać. Mogą przyczepić się do odzieży, bądź torby podróżnej, dzięki czemu z łatwością znajdują drogę do domów, hoteli i mieszkań.
W obszarach wiejskich pluskwy mogą zostać wniesione do domu po pobycie w hotelu, bądź w akademiku. Mogą również zostać wniesione z meblami, jeśli ukrywały się w ich szczelinach i pęknięciach. Inne rodzaje pluskiew, które normalnie żywią się krwią nietoperzy bądź myszy, mogą zaatakować człowieka, wówczas gdy źródło ich pożywienia zniknie.
Jak skutecznie dbać o czystość w mieszkaniu?
16 sekretów perfekcyjnej pani domu
Jak bezpiecznie zwalczyć karaluchy w mieszkaniu?
Jak hodować patyczaki?
strona 1 z 3następna >
Przeczytaj teraz: Jak zwalczyć pluskwy?
 4.6/5 (273 ocen)
Oceń 
  • Komentarze Tipy.pl (6)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Erol - 2014-10-16
Pluskwy to najczesciej polski problem.Pluskwy wystepuja najczesciej w krajach slowianskich.W Rosji nawet w drogich hotelach mozna stac sie ofiara tychinsektow
Mateusz - 2014-10-16
U Ojca Mateusza jest Pluskwa. Widziałem ją jest dużym samcem z zarostem.
becia - 2014-10-16
ja będąc w USA w hotelu,spotkałam te pasożyty.Pogryzły mnie na maksa,robią ślady 3 kropki (śniadanie,obiad,kolacja).Byłam tak niesamowicie pogryziona,swędzenie straszne.Smarowałam się jakiś białym płynem-mleczkiem.Po paru dniach zeszło.Było nas parę osób,spałam z mężem w jednym łóżku,a one tylko mnie pogryzły.Byłam chyba uczulona na nie,bo wyglądałam strasznie cała w czerwonych plamach.
Pluskacz - 2014-10-16
To co tutaj wypisują, to kompletne bzdury. Zamiast szukać pluskiew, niczym igły w stogu siana, to przy podejrzeniu ich obecności od razu należy zakupić pułapkę (około 30zł) i ustawić ją. Jeżeli pluskwy są, to na pewno jakaś się złapie. Poza tym wszystkie domowe sposoby można sobie wsadzić w buty. Od razu należy zastosować ciężka artylerię, czyli pełną dezynsekcję mieszkania, lub bomby przeciw owadom. Getox (30zł), to tylko środek doraźny, zabezpieczający, ale też nie w pełni.
Pluskwy mnożą się bardzo szybko, więc czas jest tutaj istotnym czynnikiem. Najpewniej wszystkie łóżka w domu będą do wymiany, a meble do dokładnego oczyszczenia, również od spodu.
Poza tym lubią gnieździć się również w książkach, szczególnie za tapetami, wszelkiego rodzaju obrazkami, w kartonach, zakamarkach...
Z pluskwami walka jest długa i uciążliwa. Nie należy również jej przerywać przedwcześnie, bowiem to może dać czas niedobitkom na ponowne rozmnożenie się.
didi16 - 2012-11-14
miałam ten problem na jednej ze stancji na studia... Pamiętam, że kupiłyśmy we Wrocławiu jakiś płyn do spryskania mieszkania (getox czy coś takiego)... Naprawdę był dobry, raz wystarczyło.
marta - 2012-09-27
Miałam ten problem jakiś rok temu, kiedy to wynajmowałam mieszkanie chyba z pluskwami, mimo że właściciel udawał że nic o tym nie wie. Pluskwy zaczęły gryźć już pierwszej nocy jednak ok. 3 tygodni zajęło mi odkrycie że to co tak okropnie gryzie to pluskwa domowa!!! Na szczęście jestem w Warszawy - tarchomin i często miłałam taki sklep zwalczanie szkodników przy ekspresowej więc udałam się tam kupiłam: bombę blacj jack USA, kilka pułapek na pluskwy, opryski na pluskwy z tego co pamiętam na pewno taki produkt kothrine reszty nie pamiętam ale było ich 3 żeby pryskać za każdym razem innym preparatem, bo podobno na poprzedni mogą się uodpornić.Trochę to trwało, ale z każdym dniem było coraz mniej owadów i można było znaleźć nawet martwe. Po jakiś 3 tygodniach sytuacja uspokoiła się. Bardzo polecam te środki. Dla osób nie z Warszawy jest sklep w necie www.pryskaj.pl
Andrzejki to szczególne święto. Warto więc przygotować specjalne dekoracje na ten wyjątkowy wieczór. Różne „cygańskie”...
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
Jak pozbyć się karaluchów? W prosty sposób. Środki do zwalczania karaluchów to ogromny biznes, ale nie zawsze warto w...
Jak bezpiecznie zwalczyć karaluchy w mieszkaniu?
Jak pozbyć się karaluchów? W prosty sposób. Środki...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub